Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) to inicjatywa mająca na celu wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych pracowników poprzez finansowanie szkoleń.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) został utworzony ze środków Funduszu Pracy z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. Celem KFS jest pomoc w podwyższeniu kompetencji, które wymagają weryfikacji w kontekście zmieniającej się gospodarki. Wsparcie KFS udzielane jest na zasadach pomocy de minimis.
Pracodawca może otrzymać dofinansowanie na sfinansowanie kursów, zgodnie z priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok kalendarzowy. W ramach dofinansowania można rozliczyć wyłącznie wartość szkolenia. Dofinansowaniu nie podlega dojazd na szkolenia, nocleg oraz wyżywienie.
Priorytety wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2024
Żeby Pracodawca mógł wnioskować o środki z KFS pracownicy (lub on sam) muszą spełniać jeden z poniższych priorytetów.
Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy (obecnie trwające nabory)
1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy (trzeba najczęściej wykazać, że w ciągu roku od złożenia wniosku lub 3 miesiące po złożeniu wniosku dokonany został zakup urządzeń, narzędzi np. USG)
2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych (sprawdzisz czy Twój zawód jest w deficycie na stronie: https://barometrzawodow.pl/, należy sprawdzić zarówno deficyt w powiecie jak i województwie gdyż często jeśli nie ma deficytu w powiecie można starać się o dofinansowanie z tytułu deficytu wojewódzkiego)
3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych
(możesz ubiegać się o ten priorytet jeśli spełniasz warunki karty dużej rodziny, masz 3 dzieci lub więcej, mieszkasz z rodzicami w jednym gospodarstwie domowym)
4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia (masz 45 lat lub więcej)
7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy
(nabory pojawią się w II połowie roku)
A. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
B. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
C. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
D. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
1. Dane adresowe organizatora:
Centrum Szkoleniowe MediKos Remigiusz Gołąbek
ul. Ofiar Firleja 7 lok. 17
26-600 Radom
NIP 7962888682
REGON 384315022
2. Osoba do kontaktu ze strony organizatora:
dr Remigiusz Gołąbek – właściciel firmy tel.: 600 447 765
3. Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego certyfikatów jakości oferowanych usług:
Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych Polskiej Izby Firm Szkoleniowych (SUS 2.0)
nr certyfikatu DEKRA/SUS/000946/1
4. Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych:
Organizator posiada wpis do rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie pod numerem 2.14/00358/2019.
5. Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu na podstawie, którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego:
Wypis z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – PKD 85.59 B
6. Wszystkie ceny kursów podane na naszej stronie, są cenami BRUTTO.
W celu otrzymania dodatkowych dokumentów (program, harmonogram, wzór certyfikatu) i informacji prosimy o kontakt:
Remigiusz Gołąbek | tel. 600 447 765 | kontakt@medikos.com.pl