Moje konto

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS)

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) to inicjatywa mająca na celu wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych pracowników poprzez finansowanie szkoleń.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) został utworzony ze środków Funduszu Pracy z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. Celem KFS jest pomoc w podwyższeniu kompetencji, które wymagają weryfikacji w kontekście zmieniającej się gospodarki. Wsparcie KFS udzielane jest na zasadach pomocy de minimis.

  • Każdy pracodawca, który zatrudnia minimum 1 pracownika na umowę o pracę.
  • Nie ma znaczenia wymiar etatu pracownika (może być np. 1/2, 1/4 czy 1/8 etatu).
  • Pracodawca może sam skorzystać ze środków KFS na takich samych zasadach jak jego pracownicy.
  • O dofinansowanie nie może starać się osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która nie zatrudnia pracowników w ramach umowy o pracę lub zatrudnia osoby na podstawie umowy zlecenie.
  1. Powiatowy Urząd Pracy, pod który przypisany jest pracodawca ze względu na siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej ogłasza nabór na dofinansowanie kształcenia pracowników i pracodawców w ramach KFS.
  2. PUP udostępnia formularz wniosku i regulamin dofinansowania na swojej stronie internetowej oraz termin naboru wniosków.
  3. Terminy naboru wniosków w każdym urzędzie pracy są inne.
  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, w przypadku zatrudniania na umowę o pracę od 10 pracowników
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku zatrudniania na umowę o pracę do 9 pracowników
  • kwota przyznana na szkolenie dla jednego pracownika nie może przekroczyć w danym roku 300% przeciętnego wynagrodzenia (ok. 21 tys.)

Pracodawca może otrzymać dofinansowanie na sfinansowanie kursów, zgodnie z priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok kalendarzowy. W ramach dofinansowania można rozliczyć wyłącznie wartość szkolenia. Dofinansowaniu nie podlega dojazd na szkolenia, nocleg oraz wyżywienie.

Priorytety wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2024

Żeby Pracodawca mógł wnioskować o środki z KFS pracownicy (lub on sam) muszą spełniać jeden z poniższych priorytetów.

Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy (obecnie trwające nabory)

1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy (trzeba najczęściej wykazać, że w ciągu roku od złożenia wniosku lub 3 miesiące po złożeniu wniosku dokonany został zakup urządzeń, narzędzi np. USG)

2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych (sprawdzisz czy Twój zawód jest w deficycie na stronie: https://barometrzawodow.pl/, należy sprawdzić zarówno deficyt w powiecie jak i województwie gdyż często jeśli nie ma deficytu w powiecie można starać się o dofinansowanie z tytułu deficytu wojewódzkiego)

3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych
(możesz ubiegać się o ten priorytet jeśli spełniasz warunki karty dużej rodziny, masz 3 dzieci lub więcej, mieszkasz z rodzicami w jednym gospodarstwie domowym)

4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.

5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.

6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia (masz 45 lat lub więcej)

7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.

8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.

Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy
(nabory pojawią się w II połowie roku)

A. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.

B. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

C. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

D. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.

1. Dane adresowe organizatora:

Centrum Szkoleniowe MediKos Remigiusz Gołąbek
ul. Ofiar Firleja 7 lok. 17
26-600 Radom

NIP 7962888682
REGON  384315022

2. Osoba do kontaktu ze strony organizatora:

dr Remigiusz Gołąbek – właściciel firmy tel.: 600 447 765

3. Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego certyfikatów jakości oferowanych usług:

Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych Polskiej Izby Firm Szkoleniowych (SUS 2.0)
nr certyfikatu DEKRA/SUS/000946/1  

4. Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych:

Organizator posiada wpis do rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie pod numerem 2.14/00358/2019.

5. Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu na podstawie, którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego:

Wypis z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – PKD 85.59 B 

6. Wszystkie ceny kursów podane na naszej stronie, są cenami BRUTTO.

W celu otrzymania dodatkowych dokumentów (program, harmonogram, wzór certyfikatu) i informacji prosimy o kontakt:

Remigiusz Gołąbek | tel. 600 447 765 | kontakt@medikos.com.pl

Postaraj się o dofinansowanie już teraz!